Saç Bozuklukları

Saç Bozuklukları

Saç hayatımızda önemli bir rol oynar. Saçlarımız bizi sıcak tutar ve kafatasımız için bir yastık işlevi görür. Saç görünümü aynı zamanda kimliğimizi ve kişisel imajımızı şekillendirebilir ve bu da saç dökülmesini rahatsız edici hale getirir.

Çoğu saç bozukluğu ciddi değildir, ancak genellikle tedavi gerektiren önemli kozmetik konular olarak kabul edilir. Androgenetik alopesi saç dökülmesinin en yaygın şeklidir, ancak saç derisini ve vücudun diğer kısımlarını etkileyebilecek çok sayıda başka saç durumu vardır.

Sağlık ve Önleme

Çoğu saç hastalığı kalıtsaldır ve önlenemez. Ancak, saç derisini ve saçın korunmasına yardımcı olabilecek bazı yaşam tarzı faktörleri vardır. Sağlıklı bir diyet uygulayın, saç ve cilt kalitesini artırmak için kendinizi güneşten koruyun. Ayrıca saç stillerini veya saçları çeken veya zorlayan başlıkları kullanmaktan kaçınmalısınız.

Teşhis

Saç derinize ve saçınıza bir muayene yapılacak ve dermatoloğunuz cildinizin ve vücudunuzun diğer bölümlerini durumunuzun nedenine dair ipuçları için kontrol edecektir.

Tanı konduğundan emin olmak için kafa derisi biyopsisi yapılabilir.

Teşhis ve değerlendirilebilecek çok sayıda saç hastalığı vardır;

Androgenetik alopesi saç dökülmesinin en yaygın şeklidir. Erkek veya kadınlarda saç dökülmesi olarak da bilinen bu hastalık saç derisinden kalıcı saç dökülmesine neden olur.

Alopesi areata, saç köklerine saldıran bağışıklık sistemi tarafından kaynaklanır. Sonuç olarak, saç vücudun her yerinden yuvarlak yamalar halinde düşer. Genellikle geri büyür, ancak tekrar düşebilir.

Traksiyon alopesi, kronik çekmeden kaynaklanan kademeli saç dökülmesini tanımlar. Belli yöne zorlanan saçlar, tipik olarak örgüler, at kuyruğu veya koruyucu başlık kullanımıyla saçların belirginleşmesine neden olabilir. Yaygın alopesi, beslenme yetersizliği, hormon dengesizliği veya diğer fiziksel veya duygusal stresörlerin neden olduğu saç derisinden saç dökülmesidir.

Kemoterapinin neden olduğu alopesi, bir kanser tedavisi şekli olan kemoterapiden kaynaklanan kafa derisi saç dökülmesidir.

Telojen effluvium (TE) en sık görülen saç dökülmesi şeklidir ancak durum hakkında çok az şey bilinmektedir. Saç derisinde saçlarda belirgin bir azalma ile işaretlenir. Bu durum dağınık alopesi ile ilişkilidir ve diğer saç bozuklukları göz ardı edildikten sonra tanı konulabilir. Bazı aşırı durumlarda TE, kaş veya kasık bölgesi gibi diğer bölgeleri de etkileyebilir.

Trichotillomania, bir kişinin saçlarını çıkarması için bir dürtü yaşadığı psikolojik bir durumdur. Saç derisinden, kaşlardan veya vücudun diğer bölümlerinden alınabilir.

Liken planopilaris, özellikle kafa derisinde kalıcı saç dökülmesine yol açan nadir bir durumdur. Genellikle genç yetişkin kadınlarda görülür, ancak erkekleri de etkileyebilir. Bu saç hastalığının nedeni bilinmemektedir.

Frontal fibrozan alopesi tipik olarak 50 yaşın üzerindeki kadınları etkileyen bir saç hastalığıdır. Saç derisinin ön ve yanlarında saç dökülmesine ve kaşların dökülmesine neden olur. Etkilenen bölgedeki cilt genellikle normal görünür, ancak soluk, parlak veya hafif yara izi olabilir.

Tedaviler

Saç bozukluklarının tedavisi durum tipine ve altında yatan nedenlere bağlıdır. Tüm bozuklukların tıbbi tedavisi yoktur ancak saç stillerini değiştirmek kozmetik görünümde bir iyileşme sağlayabilir.

Saç değiştirme

Bazı saç bozuklukları kalıcı saç dökülmesine neden olur ve foliküllere zarar vererek gelecekteki saç büyümesini imkansız hale getirir. Bu cilt rahatsızlıklarına sahip kişiler saç ekimi ameliyatlarından veya peruklardan faydalanabilirler. Bazı hastalıklarda, saç ekimi zarar görmüş saç köklerinin iyileşene kadar beklemesi gerekir.

EKOL TIP MERKEZİ

Lokasyon
Mavişehir - Çiğli Kavşağı (EKOL SAĞLIK KAMPÜSÜ İÇİ) -İZMİR 8019/16 sk. No:4 Ataşehir Mah. Çiğli /İZMİR

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
+90 (232) 398 02 00

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım
[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

Ekol Tıp Merkezi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL SAÇ EKİMİ
EKOL DERMATOLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
DENT EKOL
EKOL INTERNATIONAL TIP MERKEZİ
EKOL ESTETİK
EKOL VARİS
EKOL BALCOVA TIP MERKEZİ
Ekol Tıp Merkezi

ANLAŞMALI KURUMLAR

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ