Psoriasis (Sedef Hastalığı)

Psoriasis (Sedef Hastalığı)

Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin yaşam döngüsünü hızlandıran yaygın bir cilt hastalığıdır. Cilt yüzeyinde hücrelerin hızla birikmesine neden olur. Ekstra cilt hücreleri, kaşıntılı ve bazen ağrılı olan pullar ve kırmızı lekeler oluşturur.

Sedef hastalığı sık sık gelen ve giden kronik bir hastalıktır. Tedavinin asıl amacı cilt hücrelerinin bu kadar hızlı büyümesini engellemektir.

Sedef hastalığı ve mantar enfeksiyonları birbirine benzeyebilir, ancak çok farklı durumlar vardır. Sedef hastalığı ile mantar enfeksiyonu arasındaki farkı ayırt etmenin en iyi yolu cildinizdeki kırmızı lekelerin gümüş rengi bir görünümü var ise bu, sedef hastalığı olabilir. 

Sedef Hastalığının Sık Rastlanan Semptomları:

  • Kabarık, kırmızımsı cilt lekeleri
  • Kaşıntı , çatlama derisi veya kanama

Psoriasis plakları vücudunuzun herhangi bir yerinde görülebilir, bunlar genellikle:

  • Kafa derisi
  • Dirsekler
  • Dizler
  • Alt sırt

Nedenler

Sedef hastalığının nedeni tam olarak anlaşılmamıştır, ancak vücudunuzdaki nötrofiller olarak adlandırılan T hücreleri ve diğer beyaz kan hücreleri ile bağışıklık sistemi problemi ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

T hücreleri normalde virüs veya bakteri gibi yabancı maddelere karşı savunma yapmak için vücuttan geçer.

Ancak sedef hastalığınız varsa, T hücreleri yanlışlıkla bir yara iyileşmek veya bir enfeksiyonla savaşmak gibi sağlıklı cilt hücrelerine saldırır.

Aşırı aktif T hücreleri ayrıca sağlıklı cilt hücrelerinin, daha fazla T hücresinin ve diğer beyaz kan hücrelerinin, özellikle de nötrofillerin üretimini arttırır. Bunlar cildin içinde kızarıklığa ve bazen de püstüler lezyonlarda irin olmasına neden olur. Sedef hastalığı etkilenen bölgelerde dilate kan damarları cilt lezyonlarında sıcaklık ve kızarıklık oluşturur.

Proses, yeni cilt hücrelerinin cildin en dış tabakasına çok hızlı bir şekilde, haftalarca değil birkaç gün içerisinde hareket ettiği, devam eden bir döngü haline gelir. Cilt hücreleri cildin yüzeyinde kalın, pullu yamalar halinde birikerek tedaviyi durdurana kadar devam eder.

Sadece T hücrelerinin sedef hastalığı olan kişilerde arıza yapmasına neden olan şey tamamen açık değildir. Araştırmacılar hem genetiğin hem de çevresel faktörlerin bir rol oynadığına inanıyor.

EKOL TIP MERKEZİ

Lokasyon
Mavişehir - Çiğli Kavşağı (EKOL SAĞLIK KAMPÜSÜ İÇİ) -İZMİR 8019/16 sk. No:4 Ataşehir Mah. Çiğli /İZMİR

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
+90 (232) 398 02 00

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım
[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

Ekol Tıp Merkezi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL SAÇ EKİMİ
EKOL DERMATOLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
DENT EKOL
EKOL INTERNATIONAL TIP MERKEZİ
EKOL ESTETİK
EKOL VARİS
EKOL BALCOVA TIP MERKEZİ
Ekol Tıp Merkezi

ANLAŞMALI KURUMLAR

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ