Prematürite Bebek Takibi

Beklenilen zamanda ve normal doğum ağırlığı ile dünyaya gelen bebeklerde gelişim takibi nasıl önemliyse, prematüre bebeklerde de bir o kadar, hatta daha da fazla önemlidir. Prematüre doğan bebeklerin yoğun bakımda kalma süreleri ne kadar uzunsa ve orada ne kadar fazla ek destek, tedavi ve terapi almışlarsa, bu gelişim takibinin önemi daha da artar.

Yenidoğan ünitesinde, yoğun bakım servisinde prematüre bebekler için ek destek tedavileri yapılmaktadır. Bunların en bilineni küvezde tutulma durumudur. Ama özellikle 1000 gramın altında doğan bebekler için solunum terapileri de uygulanabilmektedir. Bu tarz ek tedavi ve terapi alan bebeklerin eve çıktıktan sonra doktorun ön gördüğü şekilde haftada bir ya da iki haftada bir şekilde gelişim takibinin yapılması uygundur.

Prematüre bebeklerin gelişim takibi yapılırken, düzeltilmiş yaşları esas alınmalıdır. Düzeltilmiş yaş şu şekilde hesaplanır.

Normal gebelik süresi 40 hafta kabul edildiğinde, bebeğin doğum haftası ile 40 hafta arasındaki fark, bebeğin takvim yaşından çıkarılarak düzeltilmiş yaş bulunur.

Prematüre doğan bebeklerin vücut ölçüleri, zamanında doğan bebeklerin vücut ölçülerini yakalayabilir. Ancak nörolojik olarak gelişimsel farkın kapanması 2-3 yaşına kadar sürebilir.

Prematüre bebekler ilk aylarda “Yakalama Büyümesi” adı verilen dönemde, günde 40-60 gram ağırlık kazanabilirler. 2000 gr. altı doğmuş bebeklerde, hekimin belirlediği sıklıkla, anne sütü güçlendiriciler ya da eve çıkıldığında özel geçiş mamaları ile beslenme takviye edilebilir.

Prematüre bebeklerde önemli bir başka konuda, göz ve göz kasları, sinirleri ile ilgili gelişim takibidir. 32 haftalıktan erken doğan bebeklerin en geç 34 haftalık olana kadar ilk göz muayenesinden geçirilmesi ve sonra retina gelişimi tamamlanana kadar takibe devam edilmesi gerekir. “Prematüre retinopatisi” adı verilen durum, körlüğe de yol açabilen önemli bir sorun olduğundan, bebeklerin eve çıkış sonrasına kalan göz kontrollerinin atlanmaması önem taşır.

Prematüre bebeklerde de, tıpkı diğer bebeklerde olduğu gibi, aşılar önem taşımaktadır ve kesinlikle atlanmamalıdır.

Ana rahmi gibi oldukça güvenli ve korunaklı bir ortamdan, çok farklı uyaranlar içeren yoğun bakım ortamına çıkmış olmak, sağlığı ile ilgili ağır problemler yaşamak, pek çok ağrılı ve rahatsız edici girişim ile karşı karşıya kalmak, prematüre bebeklerde stres oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle her yenidoğan bebeğin gereksinimi olan tensel temas, kendisi ile konuşulması gibi özellikler prematüre bebekler için de oldukça önemlidir.

Gelişim takibi sürecinde anne babalar da iyi birer gözlemci olmalıdır. Bebeklerinde fark ettikleri farklılıkları, zaman kaybetmeden takip eden doktora ya da bir gelişim uzmanına danışmaları gerekmektedir.

EKOL TIP MERKEZİ

Lokasyon
Mavişehir - Çiğli Kavşağı (EKOL SAĞLIK KAMPÜSÜ İÇİ) -İZMİR 8019/16 sk. No:4 Ataşehir Mah. Çiğli /İZMİR

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
+90 (232) 398 02 00

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım
[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

Ekol Tıp Merkezi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
EKOL ESTETİK
EKOL SAÇ EKİMİ
DENT EKOL
Ekol Tıp Merkezi

ANLAŞMALI KURUMLAR

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ