Prostat Tedavisi

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat sadece erkeklerde bulunan ceviz büyüklüğünde salgı bezidir. İdrar torbasının tabanında bulunur ve idrar kanalını çepeçevre sarar. 45 yaşından sonra olabilecek hormonal değişikliklerle büyümeye başlar. İyi huylu prostat büyümesi olarak adlandırılan BPH (Benign Prostat Hiperplazisi) erkek yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyen bir sorundur.

Belirtileri Nelerdir?

  • İdrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalamama hissi
  • Sık sık idrara çıkma
  • Gece idrara  çıkma
  • Ikınarak idrar yapma
  • Kesintili idrar yapma
  • İdrarın akış gücünde (menzilde) azalma

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat ilaç tedavisi veya  cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Prostat tedavisinin kesin çözümü  cerrahi tedavidir. Prostat tedavisinin asıl amacı hastanın böbreklerini korumaktır. Hastanın ameliyat aşamasına gelmesi fakat ameliyat olmaması durumunda önce idrar torbası işlevi bozulabilir arkasından böbrekler  etkilenebilir. Sonuçta diyaliz makinasına mecbur kalabilir. Tedavisi gecikmiş hastalar ameliyat olsalar bile tam şifaya kavuşmayabilirler. Prostat tedavisinde cerrahi yöntemler açık  ve kapalı olmak olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde çok özel durumlar olmadığı sürece  açık prostat ameliyatı sık uygulanmamaktadır. Hastanın daha kısa sürede iyileşmesi için kapalı (endoskopik) girişimler tercih edilmektedir.

Plazma Kinetik Tedavinin Avantajları

Kapalı prostat ameliyatı cerrahi tedavi yöntemlerinin %90'lık bölümünü oluşturur. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen bu yöntemle prostat, penisten girilip ağrısız ve acısız bir şekilde parça parça alınır yada buharlaştırılarak temizlenir.

Plazma kinetik yöntemle ameliyat sırasında çıkarılan dokunun iyi yada kötü huylu olduğunu anlamak için  patolojiye (doku incelemesine) gönderilir. Lazer gibi yöntemlerde  doku çıkarılamadığı için patolojik inceleme yapılamaz.

Hastada sondanın kalma süresi diğer yöntemlere göre daha kısadır. Kanama riski çok azdır. Hasta bir veya iki gün içerisinde hastaneden taburcu edilebilir.

Erkeklik gücü kaybı olmaz. Hasta özel hayatına aynı standartta devam edebilir.

Ameliyat sonrası idrar kaçırma ihtimalinin en düşük olduğu yöntem  Plazma Kinetiktir. Serum fizyolojik ile uygulandığı için prostatın büyüklüğü ameliyatlarda komplikasyon oluşturmaz. Her türlü prostat büyüklüğüne uygulanabilir. Bu yöntemin  diğer avantajlarından biride kalp ve akciğer hastalarına sorunsuz uygulanabilir olmasıdır.

EKOL TIP MERKEZİ

Lokasyon
Mavişehir - Çiğli Kavşağı (EKOL SAĞLIK KAMPÜSÜ İÇİ) -İZMİR 8019/16 sk. No:4 Ataşehir Mah. Çiğli /İZMİR

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
+90 (232) 398 02 00

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım
[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

Ekol Tıp Merkezi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL SAÇ EKİMİ
EKOL DERMATOLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
DENT EKOL
EKOL INTERNATIONAL TIP MERKEZİ
EKOL ESTETİK
EKOL VARİS
EKOL BALCOVA TIP MERKEZİ
Ekol Tıp Merkezi

ANLAŞMALI KURUMLAR

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ