Gelişim Bozuklukları

Çocuklarda yaşa bağlı gelişim oldukça büyük önem taşımaktadır. Boyu ile kilosunun yaşına bağlı olarak gelişmesi gereken değerler aralığında seyretmesi gerekmektedir. Aynı şekilde sosyal ve duygusal becerilerinin de yaşı ile orantılı olması gerekir. Çocuk gelişimi yalnızca fiziksel değildir, zihinsel gelişimi de büyük önem taşımaktadır. 
 
Gelişim Bozukluğu neden olur? 
 
Biyolojik ve çevresel faktörler
 
Fiziksel ve zihinsel gelişim biyolojik etmenlere bağlı olabildiği gibi, çevresel faktörlere göre de değişim gösterebilmektedir. Çevresel faktörler en az biyolojik faktörler kadar önem taşımaktadır. Kötü ve yetersiz beslenme, düzensiz ve yetersiz uyku çevresel faktörlerin başında gelir. Düzenli ve yeterli beslenme ve uyku, büyüme hormonlarını etkilediği için, her çocuğun gelişiminde sıkıntı yaşamaması için yeterli beslenmesi ve düzenli uyuması gerekmektedir.   
 
Psikolojik faktörler
 
Çocuk gelişiminde biyolojik ve çevresel faktörler kadar psikolojik faktörlerde önem taşımaktadır. Anne ve babaları tarafından yeterli ilgiyi görmeyen çocuklarda gelişim bozuklukları görülebilmektedir. Çocuğun zihinsel gelişimi için önem taşıyan oyunlar ve becerilerini geliştirebileceği etkinlikler zihinsel gelişiminin olumlu ilerlemesi için büyük önem taşımaktadır.  
 
Çocuklarda gelişim bozukluğu belirtileri
  • Boy ve kilo gelişiminin yaşına oranla geride olması
  • Yürümede gecikme
  • Koşma gibi becerilerde görülen eksiklik 
  • Konuşmaya başlamada gecikme
  • Sosyal becerilerde görülen gerilik
  • Öfkeli ve hırçın davranışlar  
Bu tarz belirtiler gelişim bozukluğunun en belirgin özellikleri arasındadır. Boy ve kiloda görülen gerilik, yürümenin ve konuşmanın gecikmesi, sosyal becerilerde geriliğin görülmesi ve davranışlara yansıyan öfke gelişim bozukluğunun habercisi olabilir. Eğer bu belirtiler görülüyorsa mutlaka alanında uzman bir doktora başvurulmalıdır. 
 
Çocuklarda gelişim bozukluğunun önlenmesinin en iyi yolu düzenli doktor kontrolleridir. Aileler çocuklarının gelişim bozukluğu yaşadığını kabul etmek istemeyebilir. Bu nedenle alanında uzman bir doktor görüşüne gerek duyulmaktadır.
EKOL TIP MERKEZİ

Lokasyon
Mavişehir - Çiğli Kavşağı (EKOL SAĞLIK KAMPÜSÜ İÇİ) -İZMİR 8019/16 sk. No:4 Ataşehir Mah. Çiğli /İZMİR

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
+90 (232) 398 02 00

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım
[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

Ekol Tıp Merkezi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL SAÇ EKİMİ
EKOL DERMATOLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
DENT EKOL
EKOL INTERNATIONAL TIP MERKEZİ
EKOL ESTETİK
EKOL VARİS
EKOL BALCOVA TIP MERKEZİ
Ekol Tıp Merkezi

ANLAŞMALI KURUMLAR

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ