Çocuklarda İshal ve Gasrtoenterit

İshal özellikle yaz aylarında sıklıkla görülen ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Özellikle sıvı kaybına neden olduğu için sağlık problemlerine yol açmaması nedeniyle erken önlem almak önemlidir.
 
İshal Nedir? 
 
Bağırsak hareketlerinin bozulmasıyla beraber hissedilen dışkının cıvık bir şekilde olması durumuna ishal denir. 3 aydan küçük bebekler anne sütü ve mama nedeniyle günde 7 ile sekiz defa cıvık dışkılama yapabilirler. Bu süre zarfında görülen cıvık dışkılama normal kabul edilir. Ancak 3 aylıktan daha büyük bebeklerde ve çocuklarda günde üçten fazla dışkılama ishal olarak adlandırılır. İshal sıvı kaybına neden olduğu için özellikle çocuklarda tehlikelidir.
 
İshalin birden fazla nedeni olabilir ancak genel olarak çevresel faktörler neden olarak gösterilmektedir. Farklı seviyeleri olan ishalin, tedavisi de seviyesine göredir.   
 
İshal Belirtileri
 
İshal belirtileri görüldüğünde alanında uzman bir doktora muayene olunmalı, teşhise göre tedaviye başlanmalıdır.   
  • Dışkılamanın sulu ve/veya cıvık olması
  • Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı
  • Büyük tuvaleti tutmada yaşanan zorluk
  • Karın bölgesi ve bağırsakta hissedilen yoğun ağrı
  • Ağız kuruluğu
  • Karın bölgesinde hissedilen gaz 
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Halsizlik   
İshalin Nedenleri
 
İshalin nedeni çoğunlukla mikroplar ve bakterilerdir. Aynı zamanda yaşanan bağırsak hastalıkları da ishale neden olabilmektedir. Detaylı bir inceleme sonrasında ishalin nedeni ortaya çıkarılabilmektedir.   
Sıcak havalar bakterilerin hızla çoğalmasına neden olur. Bu nedenle ishal kış aylarına oranla yaz aylarında daha sık görülür. Suda bulunan bakteriler ve gıda yoluyla alınan bakteriler de ishale bozabilmektedir. Parazitler, ilaçların yan etkileri, müshil kullanımı ishalin nedenleri arasındadır. Tüm bu sebepler dışında inflamatuar ve irritabi bağırsak hastalıkları da bağırsağın işleyişini bozarak ishale neden olabilmektedir. 
 
Özellikle yaz aylarında gıdaların saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Sıcakta bırakılan yiyecekler ve koşulları uygun olmayan yerlerde saklanan besinlerde mikrop ve bakteri artışı görülür. Çocukların bu tarz besinleri tüketmesi sakıncalıdır ve tüketildiğinde ishale neden olabilmektedir. 
 
Çocuklarda İshal Tedavisi 
 
İshal seviyesine göre sıvı kaybına neden olmaktadır. Sıvı kaybı ileri düzeydeyse eğer, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Sıvı kaybı ile beraber vücutta tuz kaybı da yaşanabilir. Bu durumda ishal yaşayan çocuğun sıvı alması ve kesmeden sağlıklı beslenmeye devam etmesi önerilir. 
 
İshal rahatsızlığı hafif, orta ve ileri seviye olmak üzere üç seviyede incelenir ve tedavi yöntemleri ishalin seviyesine göre tercih edilir. Eğer hafif ishal teşhisi konulduysa, kusma ateş görülmez. Bu durumlarda sıvı tüketilmesine özen gösterilmelidir. Orta ishal teşhislerinde ise, ishal kitleri ile önlem alınabilir. İleri ishalde ise, ishalin sıvı ve tuz kaybından kaynaklanan diğer sağlık problemlerine yol açmaması için hemen alanında uzman bir doktora başvurulması önerilmektedir.    
 
İshalden Çocuğumu Nasıl Koruyabilirim? 
 
İshal çocuklarda sıklıkla görülen bir rahatsızlık olduğu için anne ve babalar, çocuklarını ishalden nasıl koruyacaklarını merak ediyorlar. Aşağıda yazdığımız önerileri okuyarak siz de çocuğunuzu ishalden koruyabilirsiniz. 
Yaz aylarında ishal şikayetleri daha sık görülür. Özellikle tatil bölgelerinde hem çocuklar hem de yetişkinlik ishal ile karşılaşabilir. Bunun nedeni sağlıklı koşullarda saklanmayan besinler, deniz ve havuz gibi ortak kullanılan alanlardır. Deniz ve havuz suyunun temiz olduğu yerlerde tatil yapmaya ve gıdaların gerek saklama koşullarında saklandığına emin olmalısınız.
 
Tükettiğiniz gıdaların son kullanma tarihlerine bakmalı ve bozuk olmadığından emin olmalısınız. İçme suyu ile pişen yemeklerde suyun bakteri oranı yüksek olduğu için mikrop kapılabilir.
İshalden korunmanın bir yolu da kişisel temizliğe özen göstermektir. Eller sıklıkla yıkanmalı ve hijyene dikkat edilmelidir. Aynı zamanda dışarıda kullanılan umumi tuvaletlerin temizliği de önem taşımaktadır.
EKOL TIP MERKEZİ

Lokasyon
Mavişehir - Çiğli Kavşağı (EKOL SAĞLIK KAMPÜSÜ İÇİ) -İZMİR 8019/16 sk. No:4 Ataşehir Mah. Çiğli /İZMİR

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
+90 (232) 398 02 00

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım
[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

Ekol Tıp Merkezi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
EKOL ESTETİK
EKOL SAÇ EKİMİ
DENT EKOL
Ekol Tıp Merkezi

ANLAŞMALI KURUMLAR

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ