Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonları

Çocuklarda en sık görülen hastalıklardan bir tanesi de idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Böbrekler yeni gelişmekte oldukları için özellikle küçük yaştaki çocuklarda idrar yolları enfeksiyonları tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle ailelerin çocuklarının yaşadığı rahatsızlığa önem göstermeleri gerekmektedir. 
 
İdrar yolları enfeksiyonları nedir?
 
Idrar yolu enfeksiyonunu, alt idrar yolu enfeksiyonları ve üst idrar yolu enfeksiyonları diye ikiye ayırabiliriz. Idrar yollarının enfeksiyon taşıması ile ortaya çıkar ve belirtilertileri baş gösterir. Alt idrar yolunda daha sık görülür ve mesane ve üretra adını verdiğimiz idrar yolunu etkiler. Halk arasında sıklıkla duyduğumuz sistit rahatsızlığına yol açan idrar yolları enfeksiyonları tedavi edilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonları, üst idrar yollarında daha az görülmekle beraber daha tehlikelidir. Böbrekler ve üreter adı verilen kanalda gerçekleşen enfeksiyonlar, detaylı bir muayene ile tedavi edilmelidir. 
 
Çocuklarda idrar yolları enfeksiyonları belirtileri 
  • Üst solunum yolları rahatsızlıklarından sonra çocuklarda en sık görülen hastalıklardan bir tanesi idrar yolları enfeksiyonudur. Yaşı büyük olan çocuklarda belirtileri gözlemlemek daha kolaydır. İşte çocuklarda görülen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri:  
  • Karın ağrısı
  • İdrar yaparken yanma
  • Sık idrar çıkma
  • Kusma
  • Ateş
  • Yeme isteğinde azalma
  • Titreme
  • İshal 
Tüm bu belirtilerle beraber, idrarda kötü koku ve idrarın renk değişimi de görülebilen semptomlar arasındadır. Tuvalet eğitimini almış çocuklar,üst solunum yolu rahatsızlığı yaşıyorlarsa eğer, idrar kaçırma gibi durumlar görülebilir. Bebeklerde üst solunum yolları rahatsızlığını anlamasisedaha zordur. Eğer bebeğin ateşi varsa, üst solunum yolları olabileceği doktoru tarafından değerlendirilir. 
 
Kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla daha fazla idrar yolları enfeksiyonu görülmektedir. Bunun sebebi ise, bakterilerin mesaneye doğru ilerlemesi ve kız çocuklarında bu mesafenin erkek çocuklarına oranla daha kısa olmasıdır. Bu durum bakterilerin mesaneye daha kolay ulaşmasına neden olur. Erkek çocuklarında ise sünnet derisi etrafında bakteriler toplanmaktadır. Bu durumda idrar yolları enfeksiyonunu artırmaktadır. SÜnnet olan erkek çocuklarının sünnet olmayan erkek çocuklarına oranla daha fazla idrar yolları enfeksiyonu geçirdiği düşünülmektedir. 
EKOL TIP MERKEZİ

Lokasyon
Mavişehir - Çiğli Kavşağı (EKOL SAĞLIK KAMPÜSÜ İÇİ) -İZMİR 8019/16 sk. No:4 Ataşehir Mah. Çiğli /İZMİR

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
+90 (232) 398 02 00

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım
[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

Ekol Tıp Merkezi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
EKOL ESTETİK
EKOL SAÇ EKİMİ
DENT EKOL
Ekol Tıp Merkezi

ANLAŞMALI KURUMLAR

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ