Çocuk Alerjisi

Alerjiler, vücudun bağışıklık sistemini vücuda saldırıyormuş gibi zararsız maddelere tepki vermesini tetikleyen “alerjenler” olarak adlandırılan maddelere verdiği reaksiyondan kaynaklanır.

Alerjiler ve astım sıklıkla çocuklukta başlar ve yaşam boyu devam eder. Her ikisi de iyileştirilemese de, özenli bir tedavi ile genellikle kontrol altında tutulabilir. 

Alerjiden Ne Zaman Şüphe Duyulmalıdır?

Bazı alerjilerin, belirli bir maddeye maruz kalmayı izleyen semptomlarla tanımlanması kolaydır. Ancak diğerleri inceliksizdir ve diğer koşullar gibi gizlenmiş olabilir. 

Çocuğunuzun alerjisi olabileceğinden şüphelenmenize yol açabilecek bazı genel ipuçları.

Bir veya iki haftadan uzun süren veya her yıl aynı saatte gelişen tekrarlayan veya kronik soğuk algınlığı semptomları. Bunlar şunları içerebilir:

-Burun akması

-Burun tıkanıklığı

-Hapşırma

-Kaşıntılı, akıntısı olan gözler

-Ağız ve boğazda kaşıntı veya karıncalanma hissi. 

-Kaşıntı genellikle soğuk algınlığı şikayeti değildir, ancak alerji sorununun özelliğidir. 

-Öksürük, hırıltılı solunum, solunum zorluğu ve diğer solunum semptomları. Tekrarlayan kırmızı, kaşıntılı, kuru, bazen pul pul döküntüleri cilt, bilek ve ayak bileklerinde de alerji gösterebilir.

Bu döküntüler çocuklarda görülen en yaygın kronik iltihabik deri hastalığıdır (Egzama) Kesinlikle alerjik bir hastalık olmamasına rağmen, küçük çocuklarda egzama alerji özelliklerinin çoğuna sahiptir ve genellikle saman nezlesi ve astımın gelişebileceğinin bir işaretidir. Egzama oranı, astımdaki gibi, tüm dünyada artmaktadır. Astımın nadir olduğu durumlarda egzama oranı da düşüktür.

Astımdan Ne Zaman Şüphe Duyulmalıdır?

Her ne kadar alerjiler ve astım sıklıkla birlikte olsa da, aslında iki farklı durumdur. 

Astım, akciğerlerde başlayan kronik bir durumdur. Alerjiler, bağışıklık sisteminde başlayan reaksiyonlardır. Alerjisi olan herkesin astımı olmaz, ancak astımı olan çoğu kişinin alerjisi vardır.

Astımlı tipik bir çocuğun solunum yolları şişirilir bu da onları aşırı hassas hale getirir. Astımla temas ettiklerinde “tetikleme” (astım krizine neden olan) daraltma ile aşırı tepki gösterir.

Birçok farklı madde ve olay astım krizini tetikleyebilir;

-Egzersiz

-Soğuk hava

-Virüsler

-Hava kirliliği

-Bazı dumanlar

-Diğer alerjenler

Aslında, astımlı çocukların yaklaşık yüzde 80'i de alerjilere sahiptir ve onlar için alerjenler genellikle en yaygın astım tetikleyicileridir.

Evde ve Okulda Ortak Alerjenler

Sonbaharda, birçok kapalı alan alerjeni çocuklar için sorunlara neden olur çünkü ev içinde ve okulda uzun süre kalmaktadırlar.

Toz: Toz akarları ve polen, küf ve hayvan kepeği gibi diğer alerjenlerden ince öğütülmüş partiküller içerir.

Mantarlar: Çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük kalıplar dahil

Tüylü hayvanlar: Kediler, köpekler, tavşanlar ve diğer evcil hayvanlar

Giysiler ve oyuncaklar: Yapılmış, kesilmiş veya hayvan kılı ile doldurulmuş

Lateks: Lastik eldiven, oyuncak, balon gibi ev ve okul eşyaları; çorap, iç giyim ve diğer giysilerde elastik

Alerji Belirtilerini Kontrol Etme

Mümkünse, hem evinizde hem de arabanızda polen maruziyetini azaltmak için klima kullanmakta fayda var .

Küfler ilkbahar ve yaz sonunda, özellikle çürüyen bitki örtüsünün çevresinde bulunur. Küf alerjisi olan çocuklar sonbaharda ölü yaprak yığınlarında oynamaktan kaçınmalıdır.

Toz akarları, onlar için yiyeceklerin (örneğin insan derisinin pulları) bol olduğu yerlerde toplanır. Bu, en çok döşemeli mobilyalarda, yatak takımlarında ve kilimde bulunur.

Şilteler, yaylar, yastıklar ve yastıklı mobilyalar, uzman satıcılar tarafından temin edilebilen alerjen geçirmez fermuarlı örtülere yerleştirilmelidir.

Çocuğunuzun Çocuk Doktoru ile Çalışma

Çocuğunuzun alerji ve/veya astım tedavisi çocuk doktorunuzla başlamalıdır. Gerekirse, çocuk doktorunuz sizi çocuğun semptomlarının ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak ek değerlendirmeler ve tedaviler için bir çocuk alerjisi uzmanına da yönlendirebilir.

Reçetesiz satılan antihistaminikler, dekonjestanlar ve burun spreyleri olmasına rağmen, çocuğunuzun alerjisi ve astımının doğru bir şekilde teşhis edildiğinden ve semptomların uygun şekilde tedavi edildiğinden emin olmak için yıllar içinde bir çocuk doktoruna danışmanız önemlidir.

EKOL INTERNATIONAL

Lokasyon
Mavişehir - Çiğli Kavşağı (EKOL SAĞLIK KAMPÜSÜ İÇİ) -İZMİR

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
+90 (232) 398 02 00

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım
info@ekolinternational.com

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

Ekol International Tıp Merkezi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
EKOL ESTETİK
EKOL SAÇ EKİMİ
DENT EKOL

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ