Cilt Kanseri

Cilt Kanseri

Cilt kanseri (cilt hücrelerinin anormal büyümesi) çoğunlukla güneşe maruz kalan cilt üzerinde gelişir. Ancak bu yaygın kanser türü, cildinizin normalde güneş ışığına maruz kalmayan alanlarda da ortaya çıkabilir.

Ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmayı sınırlandırarak veya önleyerek cilt kanseri riskinizi azaltabilirsiniz. Cildinizi şüpheli değişiklikler için kontrol etmek cilt kanserini en erken aşamalarında tespit etmeye yardımcı olabilir. Cilt kanserinin erken tespiti, başarılı cilt kanseri tedavisi için size en büyük şansı verir.

Üç ana cilt kanseri türü vardır; bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom.

Deri kanseri, öncelikle kafa derisi, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar ve eller de dahil olmak üzere güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde gelişir. Fakat aynı zamanda günün ışığını nadiren gören bölgelerde - avuçlarınız, tırnaklarınızın veya ayak tırnaklarınızın altındaki ve genital bölgenizde oluşabilir.

Cilt kanseri, daha koyu tenli olanlar dahil olmak üzere tüm cilt tonlarındaki insanları etkiler. Melanom koyu ten rengi olan insanlarda meydana geldiğinde, ellerin avuç içi ve ayak tabanı gibi normalde güneşe maruz kalmayan bölgelerde ortaya çıkması daha olasıdır.

Bazal Hücreli Karsinom Belirti ve Semptomları

Bazal hücreli karsinom genellikle vücudunuzda, boynunuz veya yüzünüz gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülür.

Bazal hücreli karsinom şöyle görünebilir:

 • İnci veya mumsu bir yumru
 • Düz, ten rengi veya kahverengi skar benzeri lezyon
 • İyileşen ve geri dönen bir kanama 

Skuamöz Hücreli Karsinom Belirti ve Semptomları

Çoğu zaman, skuamöz hücreli karsinom, yüzünüz, kulaklarınız ve elleriniz gibi vücudunuzun güneşe maruz kalan bölgelerinde görülür. Daha koyu tenli kişilerin, sıklıkla güneşe maruz kalmayan alanlarda skuamöz hücreli karsinom gelişimi olasılığı daha yüksektir.

Skuamöz hücreli karsinom şöyle görünebilir:

 • Sağlam, kırmızı bir nodül
 • Pullu, kabuklu bir yüzeye sahip düz bir lezyon

Melanom Belirti ve Semptomları

Melanom vücudunuzun herhangi bir yerinde, aksi takdirde normal ciltte veya kanserli hale gelen mevcut bir köstebekte gelişebilir. Melanom en sık etkilenen erkeklerin yüzünde veya gövdesinde görülür. Kadınlarda bu tür kanser en sık alt bacaklarda gelişir. Hem erkek hem de kadınlarda, güneşe maruz kalmayan ciltte melanom oluşabilir.

Melanom, herhangi bir cilt tonunda insanları etkileyebilir. Koyu ten rengine sahip kişilerde melanom avuç içi veya taban üzerinde veya tırnak veya ayak tırnaklarının altında meydana gelme eğilimindedir.

Melanom belirtileri şunlardır:

 • Koyu benekler ile büyük kahverengimsi bir nokta
 • Renk, boyut veya his değiştiren
 • Düzensiz kenarlıklı ve kırmızı, pembe, beyaz, mavi veya mavi-siyah görünen kısımları olan küçük bir lezyon
 • Kaşıntılı veya yanan ağrılı bir lezyon

Önleme

Çoğu cilt kanseri önlenebilirdir;

 • Gün ortasında güneşten kaçının.
 • Yıl boyunca UV radyasyonunu emersiniz ve bulutlar zararlı ışınlara karşı çok az koruma sağlar. Güneşten en güçlü şekilde kaçınmak, ciltte hasara neden olan güneş yanıklarından ve güneş yanıklarından kaçınmanıza ve cilt kanseri gelişme riskinizi artırmanıza yardımcı olur. Zamanla biriken güneşe maruz kalma, cilt kanserine de neden olabilir.
 • Yıl boyunca güneş koruyucu kullanın. Güneşten koruyucular, zararlı UV radyasyonlarını, özellikle de melanomayı oluşturabilecek radyasyonları filtrelemez. Ancak, genel bir güneş koruma programında önemli bir rol oynamaktadır.
 • Güneşten koruyucuyu cömertçe uygulayın ve iki saatte bir uygulayın. Dudaklarınız, kulaklarınızın uçları ve ellerinizin ve boynunuzun sırt kısımları dahil tüm cildinize bol miktarda güneş kremi sürün.
 • Koruyucu kıyafet giyin. Güneşten koruyucular UV ışınlarına karşı tam koruma sağlamaz. Öyleyse cildinizi kollarınızı ve bacaklarınızı örten koyu renkli, sıkı dokunmuş kıyafetler ve beyzbol şapkası veya vizörden daha fazla koruma sağlayan geniş kenarlı bir şapka ile örtün.
 • Bronzlaşma yataklarından kaçının. Bronzlaşma yataklarında kullanılan ışıklar UV ışınları yayar ve cilt kanseri riskinizi artırabilir.
 • Güneşe duyarlı ilaçların farkında olun. Bazı yaygın reçeteli ilaçlar ve antibiyotikler dahil reçetesiz ilaçlar cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir.
 • Aynaların yardımıyla yüzünüzü, boynunuzu, kulaklarınızı ve saç derinizi kontrol edin. Göğsünüzü, kolların ve ellerin üst kısımlarını ve alt kısımlarını inceleyin. Bacaklarınızın önünü ve arkasını ve ayak tabanları ve ayak parmaklarınız arasındaki boşlukları da içeren ayaklarınızı inceleyin. 
EKOL TIP MERKEZİ

Lokasyon
Mavişehir - Çiğli Kavşağı (EKOL SAĞLIK KAMPÜSÜ İÇİ) -İZMİR 8019/16 sk. No:4 Ataşehir Mah. Çiğli /İZMİR

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
+90 (232) 398 02 00

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım
[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

Ekol Tıp Merkezi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL SAÇ EKİMİ
EKOL DERMATOLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
DENT EKOL
EKOL INTERNATIONAL TIP MERKEZİ
EKOL ESTETİK
EKOL VARİS
EKOL BALCOVA TIP MERKEZİ
Ekol Tıp Merkezi

ANLAŞMALI KURUMLAR

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ