Cerrahi Sünnet

Basit bir işlem gibi görünen sünnetin ciddiye alınması gereken bir operasyon olduğunu bilmek gerekir. Bu yüzden sünneti muhakkak işin uzmanı olan, sünnet eğitimi almış bir üroloji uzmanına yaptırmalısınız. Yanlış sünnet yapımı ileride önemli sorunlara neden olabilir.

Sünnetin Faydaları

Bazı enfeksiyon hastalıklarının sünnet olmayan kişilerde sünnet olanlara göre daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Örneğin sünnet olan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu her 100 bebekten 1'inde görülürken sünnet olmayan bebeklerde bu oran daha yüksektir. 

Sünnet Yaşı

Kaç yaşında sünnet olmalı sorusuna farklı yaklaşımlar vardır. Klasik olan görüş sünnetin erken yaptırılması yönündedir. Bebeğin doğumundan sonraki ilk 3 ay bunun için uygundur. Psikolojik travmaya uğramamak, yaranın çabuk iyileşmesi, kanamanın az olması gibi avantajları vardır.

Sünneti Kim Yapmalı

Sünneti hangi doktor yapar: İleride geri dönülemez sorunlarla karşılaşmamak adına sünneti üroloji uzmanına yaptırmalısınız. Hatalı sünnet riskini ortadan kaldırmak, sünnet esnasında kanama durmaması gibi bir sorunla karşılaşıldığında müdahale edebilmek, çocuğun olası yan hastalıklarını göz önünde bulundurabilmek, ekstra bir hastalık kapma riskini en aza indirmek açısından doğru olan ürologtarafından bu işlemin yapılmasıdır.

Sünnet İşleminde Anestezi

Sünnet lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi genellikle ilk 6 ayda ya da korkuları tamamen geçmiş büyük çocuklara önerilirir. Küçük çocuklarda ve korkuları olan büyük çocuklarda ideal yöntem genel anestezidir. Sünnet esnasında verilen anestezi yüzeysel bir anestezidir. Ortalama 10 dakikalık bir süreç anestezi altında geçer. Çocuğun psikolojik olarak etkilenmeyeceği, sünnet fobisinin gelişmeyeceği en ideal yöntem anestezi altında yapılan sünnettir. 

Sünnet Sonrası Bakım

Sünnetten sonra oluşacak ağrıları doktorunuzun verdiği ağrı kesiciler ile kontrol altına alabilirsiniz. Eğer ilaçlara rağmen geçmeyen sünnet ağrısı söz konusuysa doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekir. Genellikle 2. gün banyo yapılmasına izin veriyoruz. İlk 48 saatten sonra ağrılar azalacaktır. İstenilen düzeyde yara iyileşmesi bir haftadan sonra gerçekleşir. Sünnet işlemi sonrası pansuman yapılmasına gerek yoktur. Doktorunuzun vereceği antibiyotikli pomadların 3-4 gün sürülmesi doku iyileşmesi için yeterli olacaktır.

Kimler Sünnet Olmamalı

Kanama problemi olan çocuklar ve halk arasında peygamber sünneti olarak bilinen hipospadiaslı çocuklarda sünnet yapılmamalıdır. 

Ayrıca küçük çocuklarda kanama problemi olup olmadığı bilinmeyeceği için mutlaka kanama ile ilgili test yaptırılmalıdır.

EKOL TIP MERKEZİ

Lokasyon
Mavişehir - Çiğli Kavşağı (EKOL SAĞLIK KAMPÜSÜ İÇİ) -İZMİR 8019/16 sk. No:4 Ataşehir Mah. Çiğli /İZMİR

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
+90 (232) 398 02 00

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım
[email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

Ekol Tıp Merkezi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
EKOL ESTETİK
EKOL SAÇ EKİMİ
DENT EKOL
Ekol Tıp Merkezi

ANLAŞMALI KURUMLAR

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın.. Sizi Arayalım!

HEMEN ARA
WHATSAPP'DAN YAZ